GTA Online hile programlarının satışı engellendi

Bir federal yargıç, dün yayıncı Take-Two Interactive ile Georgia’lı bir adamın, oyuncuların GTA Online‘da hile yapmasına yardımcı olan programları satmasını engelleyen ihtiyati tedbir kararı aldı.

GTA Online hile programları büyük zarara yol açtı

David Zipperer’in Menyoo ve Absolute programları, oyuncuların GTA Online‘ın oyun içi parametreleri rakiplerine karşı haksız avantajlar elde etmek için kullanmalarına izin veriyor. Take-Two, programların Grand Theft Auto’nun satışlarında telafi edilemez zarara yol açtığını iddia etti. Yayıncı, Mart 2008’de Zipperer’ın en az 500.000 $ zarara neden olduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Bölge Yargıcı Louis Stanton, Take-Two’ın davasının, Zipperer’in Grand Theft Auto telif haklarını ihlal ettiğini kanıtladığına karar verdi. Stanton kararın Take-Two’yu video oyunlarına daha fazla yatırım yapmak için konumlandırdığını kamuoyuna duyurdu. Dahası, Stanton, Zipperer işsiz olduğu için Take-Two‘ya vereceği potansiyel zararı ödeyemeyecek kadar yüksek risk altında olduğunu ve kararın uygun olduğunu düşündü.

Take-Two Reuters‘a yaptığı açıklamada, GTA Online topluluğuna verilecek zararlardan kaçınmak için yasal işlemlere devam edeceğini söyledi.