EVO Online, cinsel istismar suçlamalarının ardından iptal edildi

Dünyanın en büyük dövüş oyunu etkinliği EVO, bu yıl çevrimiçi bir etkinlikle gerçekleşecekti. Ancak EVO Online, organizasyonun başkanı Joey “Mr. Wizard” Cuellar’a yöneltilen cinsel istismar suçlamaları nedeniyle iptal edildi. Skandalın patlak vermesinin ardından etkinliğe katılacak şirketler turnuvalardan desteğini çekti.

Dövüş oyunu topluluğu, son iki gündür cinsel taciz ve çocuk istismarı iddiaları ile çalkalanıyordu. EVO başkanı Cuellar’a karşı yapılan suistimal suçlamalarının ardından Capcom, Bandai Namco ve NetherRealm de dahil olmak üzere önde gelen dövüş oyunu geliştiricileri turnuva desteğine son verdi. EVO, Cuellar’ı kovdu ve EVO Online’ı iptal etti.

Mikey (@PyronIkari) adında bir Twitter kullanıcısı, Cuellar’ı cinsel istismarla suçlayarak başından geçenleri anlattı. Mağdur, Cuellar’ın çocuklara kıyafetlerini çıkarmaları ve havuza sadece iç çamaşırlarıyla girmeleri karşılığında yüzlerce arcade jetonu ödedi. Mikey, istismara uğrayanların %99’unun reşit olmadığını öne sürdü.

EVO başkanı suçlamaları kabul ederek özür diledi

evo başkanı evo online

Joey Cuellar suçlamalara Twitter hesabı üzerinden cevap vererek suçunu kabul etti. Cuellar, “Üzgünüm. Asla kimseyi incitmek istemedim. Gençtim, pervasızdım ve asla gurur duymadığım şeyler yaptım. Son 20 yıldır büyüyor ve olgunlaşıyorum, ama bu hiçbir şeye mazeret değil. Yapmaya çalıştığım tek şey daha iyi bir insan olmak. Bir kez daha, gerçekten üzgünüm.” ifadelerini kullandı.

Skandalın ardından EVO, bu sabah resmi Twitter hesabında bir açıklama yaptı. Organizasyon, suçlamaların EVO’nun tüm oyuncular ve katılımcılar için güvenli ve içten bir ortam oluşturma misyonuna aykırı olduğunu belirterek Joey Cuellar’ın görevine son verdiğini ve EVO Online‘ın iptal edildiğini duyurdu.

EVO Online, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle EVO 2020’nin iptal edilmesinin ardından alternatif etkinlik olarak düzenlenmişti.