Electronic Arts, EA Originals’ı büyütmek istiyor

Electronic Arts, EA Originals oluşumunu küçük, bağımsız geliştiricilerin fikirlerine destek vermek amacıyla 2016 yılında kuruldu. Zoink’in geliştirdiği Fe yayınlanan ilk oyun olmasına rağmen, EA’e ileriye taşımak için ilham veren Coldwood’in beğeni toplayan serisi Unravel oldu.

Yayıncı EA Play 2019’da 3 yeni EA Originals oyununu duyurdu ve bu oyunlardan biri geçtiğimiz günlerde yayınlanan Sea of Solitude oldu. IGN, şirketin Geliştirme ve Büyüme Genel Müdür Yardımcısı Matt Bilbey’e programın geleceği ve potansiyeli hakkında sorular sordu.

Bilbey’e göre, EA Originals oyunlarının sayısındaki artış sunulan fırsatların kalitesiyle ilişkilendiriliyor ve EA bu alanda büyümeye karşı değil:

“Büyüme, bağımsız gelişim sahnesinde gördüğümüz fırsatların kalitesiyle ölçülüyor. Başladığımızdan itibaren önümüzdeki bir veya iki yıla baktığımızda daha fazla yükseldiğimizi görebiliyordum.

Bu sadece kaliteli fikirlerin sesiydi ve eğer devam ederse EA Originals’ın büyümeye devam edeceğini görebiliyordum. Daha da önemlisi sahip olduğumuz her oyunda EA içinde Electronic Arts’ta bir ahtapotun kolu gibi hareket eden bir yapımcı atayacağız. Sadece 1 yapımcının 10 veya 15 farklı geliştiriciyle ilgilendiği bir noktaya gelmek istemiyoruz, çünkü bu noktada EA Original’ın benzersizliğini yitiririz.”

Gelecek EA Originals oyunları hakkında şimdilik pek bilgi yok ancak Hazelight Studios (A Way Out), Zoink AB (Fe) ve Glowmade’de (WonderWorlds) geliştirilmekte olan yeni projeler olduğunu biliyoruz.