EA, Codemasters'ı 1,2 milyar dolar karşılığında satın alıyor

EA, Codemasters'ı 1,2 milyar dolar karşılığında satın alıyor
Electronic Arts (EA), popüler yarış oyunlarıyla bilinen İngiltere merkezli geliştirici Codemasters'ı satın alıyor. Yayıncı, bu kritik hamleyle yarış oyunları türünü domine edecek gibi görünüyor. Anlaşmanın gelecek yılın...

Electronic Arts (EA), popüler yarış oyunlarıyla bilinen İngiltere merkezli geliştirici Codemasters'ı satın alıyor. Yayıncı, bu kritik hamleyle yarış oyunları türünü domine edecek gibi görünüyor. Anlaşmanın gelecek yılın ilk çeyreğinde, hisse başına 7,98 dolar olmak üzere toplam 1,2 milyar dolar karşılığında tamamlanması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Rockstar ve 2K Games'in ana şirketi Take-Two Interactive'in Codemasters ile ilgilendiği konuşuluyordu. Hatta Take-Two'nun stüdyo için 970 milyon dolarlık bir teklif sunduğu bildirilmişti. Ancak EA, rakibine çalım atarak anlaşmayı tamamlayan taraf oldu.

EA, yarış oyunları pazarında hakimiyet kuruyor

F1 2020 ücretsiz deneme sürümü

EA, halihazırda Need for Speed ve Burnout ​​serisine sahip. Yayıncı ayrıca Codemasters'ı satın alarak yarış oyunu pazarının büyük bir kısmı üzerinde hakimiyet kurmuş olacak. Codemasters, portföyündeki DIRT, Grid ve Formula 1 gibi öne çıkan serilere, geçtiğimiz yıl Slightly Mad Studios'u satın alarak Project Cars'ı da eklemişti.

EA'in başlıca rakipleri arasında Sony'nin Gran Turismo ve Microsoft'un Forza serisi olacak gibi görünüyor. Diğer yandan Assetto Corsa (505 Games), The Crew (Ubisoft) ve WRC (Bigben Interactive) gibi seriler de rekabeti kızıştırmaya yardımcı olabilir. Yine de yayıncının eline geçirdiği markalarla pastadan en büyük payı alacağı kesin.

EA CEO'su Andrew Wilson, yaptığı açıklamada, "Codemasters ve Electronic Arts'ı bir araya getirmenin hayranlara şaşırtıcı ve yenilikçi yeni yarış oyunları sunmak için son derece cazip bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Sektörümüz büyüyor, yarış kategorisi büyüyor ve birlikte yeni bir yarış eğlencesi çağına liderlik etmek için konumlanacağız." dedi.

Codemasters başkanı Gerhard Florin ise, "Electronic Arts ve Codemasters, yarış kategorisine liderlik etmek için ortak bir tutkuya sahip. Codemasters Yönetim Kurulu, şirketin EA'in bilgi birikiminden, kaynaklarından ve kapsamlı küresel ölçeğinden hem genel hem de özel olarak yarış sektöründe fayda sağlayacağına inanıyor. Bu birliğin Codemasters için heyecan verici ve başarılı bir gelecek getireceğini düşünüyoruz. Ekiplerimizin son derece tutkulu bir kitleye daha büyük ve daha iyi oyunlar yapmasına olanak tanıyacak." dedi.

İngiltere'nin en eski geliştiricilerinden biri olan Codemasters, 1986 yılında kuruldu. Şirket, ZX Spectrum, Commodore 64 gibi popüler sistemler için ürettiği Dizzy gibi oyunlarla adını duyurdu. Geliştirici, son yıllarda en çok yarış oyunlarıyla tanınıyordu.