EA, 35 yeni oyunun geliştirme aşamasında olduğunu açıkladı

EA, 35 yeni oyunun geliştirme aşamasında olduğunu açıkladı
Electronic Arts, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde hedeflerine ulaştığını ve bu başarıyı sürdürmeyi umduklarını açıkladı. Yayıncı, şu anda geliştirilen 35 yeni oyun olduğunu ve bu oyunlardan bazılarının BioWare'den...

Electronic Arts, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde hedeflerine ulaştığını ve bu başarıyı sürdürmeyi umduklarını açıkladı. Yayıncı, şu anda geliştirilen 35 yeni oyun olduğunu ve bu oyunlardan bazılarının BioWare'den geleceğini belirtti. EA, stüdyoya geçmişte yaşadığı sorunlara rağmen güvendiğini ortaya koydu.

EA CEO'su Andrew Wilson, söz konusu 35 oyunun derin ve sağlam içeriklerde ve farklı geliştirme aşamalarında olduklarını söyledi. Şimdilik Battlefield 6 haricinde oyunlar hakkında ipucu verilmedi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde duyurulan Mass Effect Legendary Edition da listeye eklenebilir. Stüdyonun özellikle de Anthem'de yaşattığı hayal kırıklığı tepkilere neden olmuştu. Ancak Wilson, yayıncının stüdyonun üretebileceklerine hâlâ güvendiğini açıkladı.

Andrew Wilson BioWare'e duyduğu güveni, "İnanılmaz işlere imza atan, inanılmaz insanlarla dolu inanılmaz bir stüdyo. Son birkaç yılda yaşanan bazı aksaklıklar oldu. Ancak bence bu, inovasyona ve yaratıcılığa derinlemesine yönelmelerinin bir sonucuydu. Gelecekteki yol haritaları konusunda onlara çok güveniyoruz ve daha önce yeni Dragon Age ve Mass Effect gibi oyunlardan bahsettik. BioWare'den gelecek oyunlar hakkında daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz." sözleriyle açıkladı.

EA, spor ve yarış türünde etkinliğini artıracak

FIFA 21

EA'in bahsettiği 35 oyun arasında FIFA, Madden ve NHL gibi spor serilerinin olacağını da varsayabiliriz. Yayıncı ayrıca kolej futbolunun EA Sports College Football adıyla geri döneceğini duyurdu. Wilson, serinin geri dönüş nedenini 2013'teki son oyunun ardından seyirci kitlesinin çarpıcı bir şekilde büyümesine bağladı. Yani EA, önümüzdeki mali yıl içinde yeni bir spor oyunu piyasaya sürmüş olacak.

Öte yandan iptal edilen NBA Live 20, geçtiğimiz ay ESRB tarafından derecelendirildi. EA, yeni nesil basketbol vizyonunu göstermek için bizi çok fazla bekletmeyebilir. Yayıncının NBA Live serisi, bir diğer lisanslı basketbol serisi NBA 2K ile rekabet ediyor. Şirketin 35 yeni oyun üzerinde çalıştığını duyurması, oyun portföyünü hızlı bir şekilde genişletmeye devam edecek gibi görünüyor.

EA, ayrıca yarış oyunları alanındaki uzmanlığıyla bilinen Codemasters'ı yakında bünyesine katacak. Yayıncı, Codemasters ile birlikte DiRT, DiRT Rally, GRID, Project Cars, F1 ve WRC lisanslarına sahip olacak. Böylece yarış oyunları pazarını büyük ölçüde domine etmiş olacak. Geliştiricinin yarış türündeki uzmanlığını Need for Speed ​​ve Real Racing gibi kendi serilerine taşıyabilecek.

Yeni Star Wars oyunları gelebilir

Star Wars Jedi: Fallen Order

Gelir toplantısı sırasında herhangi bir Star Wars duyurusu yapılmadı. EA daha önce Star Wars: Knights of the Old Republic, Galaxy of Heroes, Battlefront 1-2, Jedi: Fallen Order ve Squadrons gibi birçok oyun üretti. Tüm bu oyunlar 52 milyondan fazla kopya sattı ve 3 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Şirket, Star Wars markası için lisans ayrıcalığını kaybetmesine rağmen, mevcut serilerine yatırım yapmaya ve yeni oyunlar geliştirmeye devam edeceğini açıkladı. Respawn Entertainment'ın Star Wars Jedi: Fallen Order'ın devam oyunu üzerinde çalıştığı biliniyor.

EA'in son 12 ayda PlayStation 4 ve Xbox One'da sattığı oyunlarının yüzde 62'sini dijital sürümler oluşturdu. Yayıncının dijital satışları geçen yıla göre yüzde 13 artış gösterdi. Pandemi süreci nedeniyle dijital satışların önümüzdeki yıllarda artmaya devam etmesi bekleniyor. Ayrıca EA Play ayrıca PlayStation, Xbox ve PC'de yaklaşık 13 milyon aboneye ulaşarak büyük bir başarı elde etti. Abonelik hizmeti Xbox Game Pass Ultimate'e dahil edilmesiyle abone sayısı önemli ölçüde arttı.