Discord sunucuları Cloudflare kesintisi nedeniyle çöktü

Popüler iletişim hizmeti Discord, Cloudflare’deki ağ sorunlarından kaynaklı bir sorun nedeniyle bugün kesintiler yaşadı ve uygulamaya milyonlarca kullanıcı erişemedi. Hatta Discord’un web sitesi ve durum sayfaları bile sorundan etkilendi. Discord’da baş gösteren sıkıntılar içerik dağıtım ağı olan Cloudflare’de yaşanan kesintilerle başladı. Ayrıca Feedly, Crunchyroll ve daha birçok site kısmi kesintiler yaşadı.

Cloudflare, ağını kısmi olarak etkileyen olası bir rota sızıntısı üzerinde çalıştığını açıkladı. Ancak Discord gibi servislere yaklaşık 45 dakika boyunca erişilemedi. Discord durum sitesinde: “Discord genel internet kesintisinden etkileniyor. Takipte kalın. Kedilerinizi sevin.” duyurusu yapıldı.

Bir Cloudflare yetkilisi: “Bu sızıntı Cloudflare dahil birçok internet servisini etkiliyor. Düzeltmek için rota sızıntısını oluşturan ağ sağlayıcısı ile çalışmaya devam ediyoruz.” dedi. Cloudflare ağın ismini vermedi. Ancak Verizon bu sabah ABD’de de yaygın sorunlar yaşadı. Cloudflare ardından rota sızıntısından sorumlu ağ sorununun çözüldüğü açıklandı ve hizmetler normale dönmeye başladı.

Ardından Cloudflare kesintiyi ek bir duyuruyla: “Bugün yaygın bir BGP rota sızıntısı, bazı internet servislerini ve Cloudflare’e giden trafiğin bir bölümünü etkiledi. Cloudflare’in tüm sistemleri normal şekilde çalışmaya devam etti ancak alan adlarımızın bir kısmı için trafik bize ulaşmıyordu. Artık ağ kesintisi düzeltildi ve trafik seviyeleri normale dönüyor.” açıklamasını yaptı.

Rota sızıntısı nedir? Rota sızıntıları ağlar arasında yayılan yanlış ya da yetersiz yönlendirmeye yol açan öneklerin yasal olmayan ön ek tanıtımını, IP adreslerinin bloklanmasını içerir. Rota sızıntısı; rota korsanlıklarına, BGP (sınır geçit protokolü) korsanlıklarına ve iki bağlantı noktası arasındaki bağlantıyı izinsiz izleme gibi saldırılarla yapı ve sonuç olarak benzer.

Discord kesintisinden etkilendiyseniz sunucular kısa süre sonra geri gelecektir.