Grand Theft Auto V (GTA 5) incelemesi: Seride bir devrim!

17 Eylül 2013’ten beri bizim dünyamızın yanın da alternatif bir dünya var. Evet o dünyanın adı Grand Theft Auto V. Grand Theft Auto V (GTA 5) Rockstar’ın hem geliştirip hem dağıtımcılığını yaptığı açık dünya, üçüncü şahıs nişancı, aksiyon-macera oyunu.

2013 de PS4 ve Xbox 360’a, 2014’ün Kasım ayında da PC için çıkan GTA 5, bugüne kadar 90 milyon kopya satarak dünyada en çok satan üçüncü oyun ünvanına sahip. Üzerinden beş yıl geçmesine rağmen hala grafikleri pek çok oyuncuyu doyuruyor. Bu GTA 5 külliyatının içinde neler var neler yok gelir yakından bakalım.

Grand Theft Auto 5 (GTA 5)

Senaryo

Senaryo tamamen bir kaos heleki onunun başlarında. Karakterlerin bazı yaşadığı olaylar bağlantılı bile durmuyor. Hakkını verelem bu kaos tamamen planlı bir kaos ve karekterlere alışmamızı sağlıyor ve yan görevleri o kadar iyi olmasada ana görevler gayet akıcı. Her görevden sonra insan büyük bir oh çekip oynadığı oyunun her bölümünün ne kadar iyi tasarlandığını anlıyor. Bu kaostan sadece ilk yarım saatini aşağıda anlatıyorum.

Oyun sizi 2004 yıl öncesine götürüyor. Trevor, Michael ve arkadaşarı bir banka soygunundalardır. Her şey yolunda giderken polisler beklenmedik bir şekilde bankayı basar. Trevor kaçar, michael ve diğerleri öldürülür ya da trevor önle sanıyordur. Michael FBI ile anlaşmış ve arkadaşlarını satmıştır.

Karakterler

GTA 5 Franklin Trevor Michael

Michael De Santa

Michael, ana üç karakterden birisi. Soygun baskınından sonra Los Santos’a yerleşmiştir. Artık bir aile babasıdır ve ne kadar ailesi sıkıntılı olsada o bir baba olduğunu hissettiriyor. Amanda’dan Jimmy ve Tracey adında iki çocuğu vardır. Pek mutlu mesut bir aile değil de daha çok aile bireyleri saçma durumlar içine girer ve Michael onları bu durumdan çıkarır şeklinde bir ailedir. Michael’ın maddi durumu da zor duruma düşünce soygun işlerine geri dönecektir.

Trevor Philips

Trevor oyunun delisi, dengesizi ve alkoliği. Karakterler arasında geçiş yaparken göreceksiniz ki Trevor bir kadın kıyafeti giyiyor, sağa sola kusuyor ve bunun gibi Trevor’ın saçma sapan hareketleri. Trevor çok sevdiği pilotluktan aklı dengesinin bozuk olmasından dolayı atıldıktan sonra Michael’la tanışır ve soygun işine girir. Michael’la arkadaşlıkları bozulmaya başlar ve 2004 yılında polis baskınıyla birbirlerinden ayrılırlar. Soygundan sonra çöle yerleşir. Soygunlardan biriktirdikleri paralar da suyunu çekince ve Michael’ın da hala yaşadığını öğrenince eski işine geri dönme kararı alır.

Franklin Clinton

Franklin, Güney Los Santos’ta yaşayan, hapisten yeni çıkmış, yaşamını düzene sokmaya çalışan ama bir tarafatanda patronunun tefecilik işlerini yapan bir afro amerikan. Michael patronunu dövdükten sonra Michael’ın peşine takılmış ne kadar ilk başlarda araları limoni olsada sonraları yakınlaşmaya başlamışlardır. Doğrusunu söylemek gerekirse Franklin diyer ana karakterlere nazaran daha düz bir karakter.

Grand Theft Auto V Fiyatları:

Grand Theft Auto V PC Standart Edition: 179,00 TL
Grand Theft Auto V PC Premium Online Edition: 312,99 TL

Grand Theft Auto V PS4 Standart Edition: 189,00 TL
Grand Theft Auto V PS4 Premium Online Edition: 237,99 TL

Grand Theft Auto V Xbox Standart Edition: 188,75 TL
Grand Theft Auto V Xbox Premium Online Edition: 323,50 TL

GTA 5 hakkındaki tüm haber ve duyurulara buradan erişebilirsiniz.