God of War serisi ve Ghost of Tsushima’nın satış rakamları açıklandı

PlayStation 5 bugün belirli bölgelerde piyasaya sürüldü. Yeni nesil konsolun gelişi tüm dünyada yankı uyandırdı. Diğer yandan PlayStation 4 hala büyük bir oyuncu kitlesine sahip ve platforma özel oyunlar, başarılı gidişatını sürdürüyor. God of War serisi ve Ghost of Tsushima‘nın satış rakamları ortaya çıktı.

The New York Times tarafından yayınlanan bir makale, Sucker Punch Production’ın bu yıla damgasını vuran oyunu Ghost of Tsushima Temmuz ayında ilk çıkışından bu yana 5 milyondan fazla sattığını ortaya koydu. Ayrıca Sony Santa Monica Studio’nun destansı God of War serisinin, şimdiye kadar 51 milyon kopya sattığını bildirildi.

Makale büyük ölçüde Sony’nin ev cihazları üretimine odaklı bir marka olarak başlayıp, PlayStation ile eğlence sektörüne yön verdiği yolculuğunu konu alıyor. Ayrıca PlayStation 5’in satış tahminleri de dahil olmak üzere birçok ilginç bilgi içeriyor.

Sony ve Microsoft, her PS5 ve Xbox Series X/S satışından zarar ediyor

PS5 vs Xbox Series X

Tokyo merkezli Citigroup analisti Kota Ezawa’ya göre Sony, lansman sonrasında satılan her bir PS5 için 100 dolara kadar zarar edebilir. Aynı durumun Microsoft için de geçerli olduğu belirtiliyor. Çünkü şirketlerin yüksek üretim verimliliğine ulaşana kadar yeni donanımları kayıpla satmaları normal bir uygulama.

Sony Başkanı ve CEO’su Kenichiro Yoshida, Wall Street analistlerine şirketin gelir artışı ve pazar payından çok finansal verimliliğe odaklandığını söyledi. Sony’nin elbette para kazanması gerekiyor, ancak Yoshida kârı artırmanın bir amaç değil, sadece hedef olduğuna inanıyor. Yoshida, “Amacımız kârı artırmak değil. Şirket olarak amacımız, yaratıcılık ve teknoloji aracılığıyla dünyanın duygularına dokunmak. Kâr ise bir hedeftir. Hedef, amaçtan farklıdır.” dedi.

Son olarak Ampere Analysis’ten Piers Harding-Rolls, PS5’in bu yıl 5 milyon adet satmasını beklerken, Xbox Series X/S’in yaklaşık 3,9 milyon adet satacağını öngörüyor. Tahminlere göre PlayStation, yeni nesilde de rakibinin bir adım önünde olacak.

God of War önümüzdeki yıl yeni oyunuyla karşımıza çıkacak. Ragnarok temalı yeni oyunun ismi ve hikayesi perde arkasında. God of War: Ragnarok (en azından şimdilik böyle isimlendirebiliriz) için yayınlanan ilk teaser’ı buradan izleyebilirsiniz.

yorum Yap