Fortnite, iOS’taki oyuncularının %60’ını kaybetti

Epic Games ve Fortnite, her ne kadar pazarlama kampanyalarında kendine güvenen bir profil çizse de, Apple davası battle royale oyununa büyük zarar veriyor. Gelen son bilgilere göre şirket, Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasından bu yana iOS’taki oyuncu tabanının (Mac ve iPhone oyuncuları) yaklaşık %60’ını kaybetti.

Haberler, Apple’ın oyunları App Store’dan kaldırmasına karşı bir ihtiyati tedbir talep eden Epic Games’in dava dosyasından geldi. Yani Epic, dava bir karara bağlanıncaya kadar Fortnite’ın App Store’a eklenmesini istiyor. Şirket daha önce bu kararı aldırmaya çalışsa da, yargıcın gerçek bir zarar gösterilmediğini öne sürmesi nedeniyle talebi reddedildi.

Fortnite, Apple davasından büyük zarar gördü

Fortnite vs Apple

Epic Games, mahkemeden istediği sonucu alamaması nedeniyle Apple’ın oyunu mağazadan kaldırma kararının ardından oyunun son zamanlarda platformda ne kadar kötü performans gösterdiğini ortaya koydu. Geliştiriciye göre Fortnite, iOS cihazlarda oyuncu topluluğunun %60’tan fazlasını kaybetti. Şirketin savunması şu şekilde:

“Kullanıcıların şikayetleri kamu çıkarına gerçek bir zarar veriyor. Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasından bu yana iOS’taki günlük aktif kullanıcı sayısı %60’ın üzerinde azaldı. Kaldırma işlemi zaten iyi niyetli olmamakla beraber Epic’in itibarına telafisi mümkün olmayan zararlara neden oldu.”

Fortnite şu anda sadece iOS cihazlarında yüklü olan kullanıcılar tarafından oynanabiliyor. Oyunu ilk kez indirmek isteyenler veya silip tekrar indirmeye çalışanlar ne yazık ki cihazlarına kurulum yapamıyor. Apple telefonlarını yükselten veya değiştirenler de battle royale oyununa erişemiyor. Ayrıca iOS cihazlarında Fortnite yüklü olanlar, sezonluk yeni içerikleri indiremiyor.

Fortnite, iPhone’larda oynanamasa da çoğu platformda mevcut. Davanın nasıl sonuçlanacağı bilinmese de, oyuncular rekabete bir süre daha PS4, Xbox One, Nintendo Switch veya PC’de devam etmek zorunda kalacaklar. Sizce Epic Games, davasında mutlu sona ulaşabilecek mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.