FIFA 20 ile Ultimate Team’e gelecek özellikler açıklandı

FIFA Ultimate Team dünyanın en popüler futbol oyununun son 10 yılında başarılı bir formül oldu ancak gelişimi son yıllarda biraz durgunlaştı. Oyunun Yolculuk ve kadın futbolu gibi bazı yanları geliştirilirken, yeni FIFA 20 Volta modunun yerine Ultimate Team’de yapılan bazı değişimler açıklandı.

FUT modunda Kadro Kurma Zorlukları, Hafta Sonu Ligi gibi özellikler herkes için her zaman erişilebilir oldu. EA Ultimate Team’e geliştirme bekleyen topluluk geri bildirimlerini dinliyor ve artık FIFA 20’deki FUT ile ilgili bazı detaylara sahibiz.

Sezon Hedefleri

Öncelikle ‘Sezonlar’ FIFA 20 Ultimate Team’e gelecek. Belirli bir zaman dilimi boyunca FIFA 20’de zaman geçirirken XP toplayarak bazı ödüllerin kilidini açma fırsatı yakalayacaksınız. Daha anlaşılabilir bir şekilde tanımlamak gerekirse Apex Legends ve Fortnite gibi battle royale oyunlarındaki sezon geçişi ve savaş bileti sistemlerine benziyor. FIFA 20’de sezonlar 6-8 hafta sürecek ve toplam 30 seviyeyle gelecek.

FIFA 20 Sezonlar

Ödüller açısından gösterilen örnekler kiralık oyuncular ve rozetlerdi ancak kitler, stadyumlar ve benzerleri gibi daha fazla kozmetik beklenebilir. Sezonlar ayrıca, EA’in son birkaç yıl boyunca Kadro Kurma Görevleriyle yaratmak istediği etkiye sahip olmak için sezon hedeflerini de içerecek. Bunlar bir sezon boyunca tamamlanması gereken zorluklar olacak. Örneğin; Eden Hazard ile Belçika için gol atarsanız, Division Rivals’da kazanırsanız vb. ödül olarak Dikkat Çekenler Hazard kartı alabilirsiniz.

FIFA 20 Sezon Hedefleri

FIFA 20’de göz önünde bulundurulması ve üzerinde çalışılması için dönüm noktası hedefleri de bulunacak. Örneğin 100 plase şut, 100 kafa, 100 vole vb. gibi hedefler “Century of Goals” olarak adlandırılan bir kategorinin parçası olacak ve tamamlandığında sahada kullanabileceğiniz 16 bitlik bir top kazanacaksınız. Bu tarz ödüller oyuncuların deneyimlerini daha da kişiselleştirebilmeleri için oyuna daha fazla kişiselleştirme özelliği ekleme çabasının bir parçası. Stadyum temaları ve pankartlar bunlara örnek olarak verilebilir ve oyuncuların her zaman amblem ve kitlerle yetinmeleri gerekmeyecek.

FIFA Ultimate Team’deki en iyi oyunculardan bazıları paketlerde genel olarak şansınız yaver gitmedikçe elde etmesi zor oluyor. Ronaldo ve Gullit gibi İkonlar en iyi takımlarda (özellikle eSpor’da) yer alıyordu ve Sezonun Takımı kartları gibi yaygın olarak kullanılıyordu. Bu oyuncuların çoğu transfer pazarında milyonlarca jetona satın alınmadıkça ya da paketlere para dökmedikçe kolay kolay elde edilemiyor.

EA bu ​​sorunu fark etti ve açıkça hedeflerinin FIFA Ultimate Team’i “daha kolay ve daha erişilebilir” kılmak olduğunu, çünkü özel kartların elit içerik olduğunu ve çoğu oyuncu için gelmesinin zor olduğunu düşünüyor. FIFA 19’da garantili özel bir oyuncular vardı ve Kadro Kurma Görevlerine bağlıydı. Artık bu oyuncular her sezon zorlukları tamamladığınız sürece oynayarak kazanılabilecek. Aslında oyuncular için daha üst seviyede erişilebilir bir oyun alanı olmalı ancak ne yazık ki EA paketlerine ve mikro ödemelere düşkün…

FIFA 20 Kadro Savaşları

FIFA 20 ile Kadro Savaşları‘nın arayüzü ve erişilebilirliği de birkaç değişiklik geçirdi. Potansiyel rakibinizi incelerken taktik ve mentalite gibi bazı taktiksel ayrıntıların yanı sıra en iyi 3 yüksek reytingli oyuncusunu görebileceksiniz. Zamanlanmış yenileme limiti kaldırıldığı için haftada 40 kadroya kadar mücadele edebileceksiniz. Sadece ilk 10’u haftalık sıralamaya sayılacak ve Haftanın Takımı artık puanınızı artırmak için tekrar oynayabileceğiniz bir kadro savaşı olarak kullanılabilecek. Eğer Kadro Savaşları’na meraklısıysanız bunlar küçük ama etkili ayarlamalar.

Her FIFA oyuncusu oyunun zaman zaman ne kadar stresli olabileceğini bilir ve EA bu ​​şikayetleri dinlediklerini açıkladı. Oyuna gelen bir diğer yeni özellik de FIFA Ultimate Team Dostluk Maçları. Bu özellik zaten mevcuttu ve FIFA 20 ile ekstra istatistik takibiyle daha fazla seçenek var ve ilk kez çevrimiçi ev sahibi kuralları (House Rules) ile oynayabileceksiniz.

Ev Sahibi Kuralları ilk kez FIFA 19’da tanıtıldı ancak yalnızca yerel olarak Santra modunda kullanılabildi. Artık FIFA Ultimate Team’de de oynanabilecek ve 4 yeni mod tanıtıldı. Maksimum Kimya (Max Chemistry), oyunun kimya puanını görmezden gelecek. Böylece takımdaki istediğiniz oyuncuyla oynayabileceksiniz. Takaslar (Swaps) her takımdan rastgele üç oyuncuyu değiştirecek. Böylece şans faktörünün de etkisiyle eğlenceli ya da talihsiz maçlara sahne olacak. Tepenin Kralı (King of the Hill) sahada küçük bölgeler oluşturuyor ve içlerinde hakimiyet kurduğunuzda oluşturmanız için bir hedef metre veriliyor. Hedef metre etkinken gol atarsanız ve 3 gol sayılabilir. Ayrıca hız, top sürme ve şut güçlendirme gibi özelliklerin yanı sıra top oyundan çıktığında değişik özellikler ekleyen Gizemli Top (Mystery Ball) da var.

FIFA 20 oyuncu özellikleri

FIFA 20 Ultimate Team deneyiminde aktif kadro sayfası artık ilk gördüğünüz şey olacak ve ana takımınızı anında değiştirmeyi kolaylaştıracak. Tüm seçeneklerde beliren yeni tekerlek stili menüyle oyuncular üzerinde işlem yapmak çok daha kolay olacak. Ayrıca piyasada bir oyuncu ararken sahip olduğunuz jeton sayısını varsayılan olarak ayarlanacak ve isabetli aramalar yapılabilecek. Ayrıca EA, OTW, TOTY, TOTW vb. gibi “özel” kategorilerde fazladan arama filtreleri olması istenmesi üzerine özellik EA üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Ancak lansmanda kullanılabilir olmayacaklar.

FIFA 20 ile Ultimate Team’e oyuncuların kulüpleri için çaba göstermeleri ve kişiselleştirmeleri için daha fazla şey katmaları güzel. Fakat temel sorun hala duruyor. FIFA Ultimate Team mikro ödeme odaklı ve EA’in modu kolaylaştırabilmesinin tek yolu paketlerin ödüllendirme şansını arttırmak.

FIFA 20 ile ilgili tüm haberler buradan erişebilirsiniz. Ultimate Team’e yapılan değişiklikleri Sahadan Notlar güncellemesinden inceleyebilirsiniz.

yorum Yap