Epic Games: Sony, PS5 ile depolama mimarisinde devrim yaptı

Unreal Engine 5 oyun motorunun geliştiricisi Epic Games, PlayStation 5’e erken erişim sağladığı son 3-4 yıldır Sony ile yeni nesil donanımı tartıştığını söyledi. Epic CEO’su Tim Sweeney’e göre şirketin, Sony’nin sistem mimarı Mark Cerny ile yaptığı görüşmeler sadece grafiklerle sınırlı değildi. İkili PS5 ile birlikte, oyun geliştirmeyi sınırlayabilen depolama mimarisinde devrim yapmaya istekliydi.

Sweeney, GamesRadar‘a verdiği röportajda, “Mark Cerny ile gelecek nesil için olanaklar hakkında konuşmaya başlamamızın üzerinden en az üç ya da dört yıl geçti. Sony, depolamada devrim yaratabileceğinin farkına vararak yeni bir platform uygulama konusunda gerçekten harika bir iş çıkardı. PlayStation 5 yalnızca büyük bir flash bellek gövdesi üzerine değil, aynı zamanda erişebileceğiniz çok yüksek bir bant genişliği ve düşük gecikme süresi üzerine inşa edildi.” dedi.

Epic ve Sony, PS5 ile yeni nesilin sınırlarını çiziyor

PS5, SSD depolama alanı

Sony ve Epic Games, Xbox Series X ortaya çıkmadan çok daha önce iş birliği içindeydi. Unreal Engine 5 teknoloji demosunun PS5 üzerinden sergilenmesi de bu ortaklığın bir parçasıydı. Yeni nesil için geliştirilen oyun motoruyla oluşturulan görüntüler, en azından PS5 için umut vericiydi. Sonuç olarak Sony’nin yeni nesil konsolu, çok daha fazlasını yapabileceğini gösterdi. Geliştiriciler henüz konsolun sınırlarını zorlamadı ve gelecekte daha göz alıcı oyunları, düşük yükleme süresi keyfi ile deneyimleyebileceğiz.

Sony, geçtiğimiz yaz Epic Games’in azınlık hissesi için 250 milyon dolarlık yatırım yaptı. İki şirket sıkı ilişkiler içinde ve platformun gelişimi için çalışmalarını sürdürüyor. Epic yine o dönemde, yeni nesil donanımların Unreal Engine 5 sayesinde film kadar inandırıcı ve gerçekçi grafikler sunacağını belirtmişti. Oyun geliştiricilerinin önümüzdeki yıllarda PS5 ile neler yapabileceğini merakla bekliyoruz.

yorum Yap