En iyi 9 yönetim oyunu

Video oyunları arasında bir şeyler yönetme isteği bazı oyuncuların dikkatini çekebiliyor. Örneğin, Cities Skylines gibi şehir yönetme odaklı yapımlar, düşünmenizi gerektiriyor. Biz de en iyi yönetim oyunu listesini hazırlama gereksinimi duyduk. İşte en iyi 10 yönetim oyunu…

en-iyi-10-yonetim-oyunu

Papers, Please

Bazı oyunlar şehir gibi mekanları yönetmenize olanak tanırken, Papers, Please gibi yapımlar yönetim fikrini daha gerçekçi bir biçimde ele alır. Oyun, Arstotzka adlı kurgusal ve zalim bir ülkede sınır görevlisi olarak çalışmanızı konu alıyor. Ulusunuzun yozlaşmasıyla birlikte artan kurallar ve sorumluluklarla başa çıkmaya çalışıyorsunuz. Yapım, ülkeye gelen insanların güçlü hikayesini deneyimlemenizi sağlıyor. Hikayede tespit ettiğiniz herhangi bir çelişkiyi tespit etmek için dedektif gibi gelen her insanın detaylarını çözmenizi gerektiriyor.

en-iyi-10-yonetim-oyunu

Cultist Simulator

Cultist Simulator oldukça karmaşık yapısıyla oyuncuların dikkatini çekmeyi başarıyor. Oyun, keşfettiğiniz bir olayı doğrudan size sunmuyor. Bunun yerine sanki gerçekten gizemli bir şeyi keşfediyormuşsunuz gibi yavaş yavaş kendi başınıza parçaları bir araya getirmenize olanak tanıyor. Oldukça zengin bir temaya sahip olan oyun, heyecan verici bir tasarımı da bünyesinde barındırıyor.

en-iyi-10-yonetim-oyunu

Slime Rancher 2

Slime Rancher 2, yönetime odaklanırken aynı zamanda aksiyon ve renklilik de katmayı başarıyor. Sizi garip bir dünyaya yerleştiren oyun, kendinize bir hayat kurmanızı istiyor. Sevimli sanat tarzı ve dünyada yapılabilecek oldukça fazla eylemin olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Başta çok sade bir tasarıma sahip olan yapım, ilerledikçe daha karmaşık bir hale bürünüyor. Bu noktada, yönetmeniz gereken yerlerin de sayıları giderek artıyor.

en-iyi-10-yonetim-oyunu

Stardew Valley

Stardew Valley, çiftçilik ve yönetim oyunlarının hatırı sayılır bir noktasında yer alıyor. Oldukça geniş bir yönetim alanına sahip olan oyun, çiftçilik simülatörleri, kaynak yönetimi ve hatta sosyal yönetim gibi pek çok oyun türünü bünyesinde barındırıyor. Yapım, modern yaşamdan uzaklaşmak ve yeni bir hayat kurmak için kasabaya yerleştiğiniz çiftçilik simülatörü olarak oyuncuların karşısına çıkıyor. Oyun içerisinde ilgilenebileceğiniz oldukça fazla şey bulunuyor. Çiftçilik, balık tutma, yemek pişirme, madencilik ve sosyalleşme gibi çok çeşitli eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.

en-iyi-10-yonetim-oyunu

Frostpunk

Yönetim oyunlarının çoğu rahatlatıcı bir yapıya sahiptir. Bazıları da Frostpunk gibi verdiğiniz her kararda düşünmeye sürüklüyor. Frostpunk’ta şehrinizi bir buhar teknolojisi ayakta tutuyor. Bu dünyada hayatta kalabilmek için ahlakınız ve kaynaklarınız arasında seçim yapmanız gerekiyor. Donmuş bir dünyada şehrin son lideri konumuna sahip oluyorsunuz. Sizi en sert koşullarda vurmayı amaçlayan oyun, şehrinizi korumak için çaresizlikten korkunç şeyler yapmaya sürüklüyor.

en-iyi-10-yonetim-oyunu

Rimworld

Yönetim oyunları, hikaye açısından ağır olay örgüleri bulundurmaz. Yine de, oynanış ve meydana gelen rastgele ufak şeyler yoluyla genellikle unutulmaz hikayeler oluşturur. Rimworld’den bu durumdan iyi bir şekilde yararlanıyor. Oyun, gezegenin zorlu koşulları ve bir AI hikaye anlatıcısı tarafından dağıtılan rastgele olaylarla uğraşıyor. Çökmüş kolonistlerden oluşan bir bilim kurgu topluluğunu yönetmeniz gerekiyor. Yapımın yönetim tarafında sergilediği başarı oyuncuların takdirini kazanıyor. Buna rağmen asıl öne çıkan noktası, AI hikaye anlatıcı sistemi oluyor.

Factorio

Factorio, sizi uzaylı bir dünyada hayatta kalmaya itiyor. Bu sırada bir üst kurmaya, genişletmeye ve doğal yaban hayatıyla savaşmak için devasa fabrika makineleri inşa etmeye sürüklüyor. Factorio, pek karmaşık başlayan bir oyun değildir. Oyun size fabrikanızı inşa etmeniz için çok sayıda araç sunuyor. Bunun ardından makinelerin lojistik kısmını sağlamak işleri karmaşık hale getiriyor. Fabrikanızın sürekli büyümeye devam etmesi bağımlılık yapıcı bir etmen oluşturuyor.

Cities: Skylines

Cities: Skylines, SimCity oyunlarının manevi olarak halefi niteliğini taşıyor. Elinize aldığınız bir şehri maksimum verimlilikle kurup yönetmenizi konu alıyor. Cities: Skylines, bina yapmak, parayı yönetmek ve genel olarak şehrinizi sıfırdan inşa etmek gibi yönleriyle, içine girmesi oldukça basit bir oyun oluyor. Yaratıcılık ve eğlenceyi bir arada barındırarak şehrinizi büyütmenize olanak tanıyor.

The Sims

The Sims, bir aile yaratıp hayatlarını kontrol etmenizi sağlayan bir simülasyon oyunu oluyor. Onlar hayatın çeşitli evrelerinden geçerken, siz de hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. The Sims, çoğu yönetim oyunundan daha basit mekaniklere sahiptir. Aileyi kontrol etmek için çok az yöntem vardır.

Sizler en iyi yönetim oyunu listemiz hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

yorum Yap