Disintegration’ın geliştiricisi V1 Interactive kapanıyor

Disintegration’ın geliştiricisi V1 Interactive kapılarını kapatıyor. Halo’nun ortak yaratıcılarından Marcus Lehto tarafından yönetilen stüdyo, 2014 yılında kurulmuştu ve yaklaşık 30 kişiyi istihdam ediyordu. Geliştirici, Twitter hesabı aracılığıyla resmi olarak kapatıldığını duyurdu.

V1 Interactive’in gerçek zamanlı strateji ve birinci şahıs nişancı karışımı olan ilk oyunu Disintegration, geçtiğimiz yıl yayınlanmıştı. Ancak alınan kararla birlikte, oyun daha ilk yılını doldurmadan stüdyo faaliyetlerine son vermiş oldu. Disintegration’ın sunucuları geçtiğimiz yılın Kasım ayında kapatılmıştı.

V1 Interactive, kapanma kararının sebebini açıklamadı

Disintegration, V1 Interactive

Geliştirici, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “V1 Interactive’in resmi olarak kapandığını sizlere bildirmekten dolayı üzüntü duyuyoruz. V1’de son 5 yılın harika geçmesine yardımcı olan hem geçmiş hem de şimdiki tüm yetenekli insanlara teşekkür etmek istiyoruz. Bizi destekleyen harika topluluğa yürekten teşekkürler.” ifadelerine yer verdi. Stüdyonun neden kapatıldığına dair herhangi bir ayrıntı belirtilmedi.

V1 Interactive, Disintegration’ı 16 Haziran 2020‘de piyasaya sürdü. Birinci şahıs aksiyon oyunu, beklenen ilgiyi göremedi ve stüdyo sadece 5 ay sonra, 17 Kasım 2020’de çok oyunculu sunucuları kapattı. V1 oyunun etkileyici bir çok oyunculu deneyim için gerekli olan kriterlerden biri olan topluluğu oluşturmakta zorlandığını belirtti. Ayrıca Disintegration’ın lansmandan üç ay sonra kapatılan oyun içi marketi de planlanan gelir akışını etkiledi. Hikaye modu hala oynanabilir olsa da serinin geleceği daha fazla keşfedilmeyecek gibi görünüyor.

Pandemi dönemi birçok oyunun geliştirme sürecini etkiledi ve stüdyolar evden çalışma şartlarına ayak uydurmakta zorlandı. Geçtiğimiz yıldan beri birçok proje ertelendi. Zaten yatırımı bekleneni veremeyen ve zor durumda kalan V1, sonunda kapanma yolunu seçmiş olabilir.

yorum Yap