Devolver Digital, Serious Sam’in geliştiricisi Croteam’i satın aldı

Devolver Digital, Serious Sam serisi ve The Talos Principle’ın geliştiricisi Croteam’i satın aldığını duyurdu. Devolver daha önce birçok Croteam oyununun yayıncılığını üstlenmişti. Şirket ayrıca Mediatonic’in hit olan battle royale tarzı platform oyunu Fall Guys: Ultimate Knockout‘un da yayıncılığını yapıyor.

İki şirket uzun süredir devam eden ortaklığınıbirleşerek büyütmeye karar verdi. Devolver, satın almayı “evlilik” olarak nitelendirerek, Croteam ile Serious Sam 3’ün yayınlanmasından bu yana 10 yıldır birlikte çalıştığını belirtti. Ayrıca ödüllü The Talos Principle’ı çeşitli platformlarda yayınladı. Bu ortaklık, Croteam için özellikle Serious Sam 4‘ün piyasaya sürülmesinin ardından harika bir hamle olabilir. Şirketler basın açıklamasında şunları söyledi:

“Croteam ve Devolver Digital, çılgın Serious Sam serisinden PC, konsollar, VR ve mobil platformların ödüllü oyunu The Talos Principle’a kadar düzinelerce oyunda ortaklık kurdu. Croteam ve Devolver Digital uzun süredir çıkıyorlardı ki, sonunda devam etmeye ve evlenmeye karar verdik.

Devolver, Croteam’i satın aldı… veya belki de Croteam ilişkinin bu noktasında Devolver’ı satın aldı. Kesin olan şey, birlikte The Talos Principle 2 gibi yeni projeler, daha fazla Serious Sam oyunu ve Croteam ve Croteam Incubator stüdyolarından yeni bir marka ile geleceğimizin son derece heyecan verici olması. Croteam elbette tamamen yaratıcı özgürlüğünü koruyacak ve Devolver Digital, Croteam’in görmezden geldiği aptalca tavsiyelerde bulunmaya devam edecek – biz bunu tercih ediyoruz.

Her iki şirket de bu haberi paylaşmaktan heyecan duyuyor ve geleceğimiz için bizim kadar heyecanlı olmanızı umuyor – çok eğlenceli olacak.”

Croteam, merkezi Zagreb’de bulunan bir Hırvat stüdyosu ve 1992’de ilk oyunları Football Glory‘yi Amiga ve MS DOS için yayınlayan bir grup çocukluk arkadaşı tarafından kuruldu. İkilinin gelecekte birçok eğlenceli projeyle geri döneceğine şüphe yok.

yorum Yap