Cyberpunk 2077’de dudak animasyonları için yapay zeka kullanılıyor

CD Projekt RED geliştiricileri, The Witcher 3: Wild Hunt’ın dudak senkronlu diyalog animasyonlarının kalitesinden memnun kaldılar. Stüdyo, Cyberpunk 2077’de çıtayı yükseltmek için yeni yollar aramaya başladı. Geliştiriciler, açık dünyadaki her bir karakter için kas odaklı duygu ifadeleri ile daha kaliteli bir dudak senkronizasyonu yapmaya çalışıyor.

CD Projekt RED, dudak senkronizasyonunu 10 farklı dilde gerçekleştirerek riskleri daha da artırdı. Böylesine büyük ölçekli bir oyunda yüz hareketlerini yakalamak zor olduğu için özel bir yapay zeka teknolojisine yöneldi. Stüdyonun Karakter Teknik Direktörü Mateusz Popławskl, Siggraph 2020’deki konuşmasında, Cyberpunk 2077 için kullanılan yapay zeka teknolojisini açıkladı. Popławskl, 2016 yılında dudak senkronizasyonu ile ilgili olarak JALI Research’in bir makalesine rastladığını söyledi.

CD Projekt RED ve JALI, yapay zeka teknolojisi için bir araya geldi

Cyberpunk 2077 diller

Makale, fısıldama ve bağırma gibi çeşitli konuşma türlerine nasıl yaklaşılacağı da dahil olmak üzere, Cyberpunk 2077 için gereken her şeyi içeriyordu. Popławskl, JALI ile iletişime geçti. CDPR gelişmiş dudak senkronizasyon teknolojisine, JALI ise teknolojisini test etmek için bir oyuna ihtiyaç duyuyordu ve iki şirket, açık dünya aksiyon RPG oyunu üzerinde birlikte çalışmaya başladı.

Cyberpunk 2077’de kullanılan teknoloji; İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca, Brezilya Portekizcesi, Lehçe, Rusça, Mandarin, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde kullanılacak. Dudak senkronizasyonu sağlayan yapay zekanın işlevi şu şekilde açıklanıyor:

“Cyberpunk 2077 Konuşma Animasyonu İş Akışı: Kanadalı JALI Inc. tarafından geliştirilen ses performansı ve etiketli animasyon metni, benzeri görülmemiş ölçekte etkileyici, yüksek kaliteli, çok dilli konuşma oluşturmak için kullanılır.”

JALI, yayınladığı bir videoda teknolojisini tanıttı ve Cyberpunk 2077 karakterleri üzerindeki kullanımını ayrıntılı olarak gösterdi. Popławskl, JALI Research’ten Pif Edwards ve Chris Landreth ile birlikte videoya eşlik etti.

Cyberpunk 2077 dudak animasyonlarında kullanılan yapay zeka teknolojisi:

Cyberpunk 2077, 19 Kasım‘da PS4, Xbox One ve PC için piyasaya sürülecek. Oyunun şimdiki nesil kopyasını satın alanlar, PS5 ve Xbox Series X/S sürümlerine ücretsiz erişim elde edecek. Oyunun geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan Night City haritasına buradan göz atabilirsiniz.