CD Projekt RED’e ikinci Cyberpunk 2077 davası açıldı

CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 yüzünden zor zamanlar yaşıyor ve yoğun eleştirilerin yanı sıra kendilerine açılan toplu davalarla uğraşıyor. Şirkete yatırımcılar tarafından ikinci dava açıldı. Davada yine şirketin aksiyon RPG oyunun durumu konusunda yanıltıcı açıklamalar yaptığı iddia ediliyor.

CD Projekt RED tarafından yapılan açıklamada, ikinci Cyberpunk 2077 davasının yatırımcılar adına ABD Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi’nde açıldığı doğrulandı. Ayrıca dava içeriğinin, önceki ile aynı olduğunu ve stüdyonun bu tür iddialara karşı kendisini savunmak için güçlü adımlar atacağı belirtildi. Yatırımcıların dava ile ne tür zararları tazmin etmeye çalıştıkları henüz bilinmiyor.

CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 oyuncularından özür dilemişti

Cyberpunk 2077, Cyberware kullanımı

Cyberpunk 2077’nin PS4 ve Xbox One sürümlerinde hatalar, düşük görsel kalite ve kararsız kare hızı gibi sorunlar bildiriliyordu. CD Projekt RED, oyunda öngörülemeyen sorunlar olduğunu kabul etti ve oyunculardan özür diledi. Ancak stüdyo, hataları üstlenirken, suçu çeşitli bahanelerle QA (Kalite Güvencesi) ekiplerine attı. Geliştirici, oyuncular tarafından bildirilen sorunların çoğuna çözüm getiremedi.

Sony, Cyberpunk 2077’ye gelen eleştirilerin ve artan iade taleplerinin ardından oyunu PlayStation Store‘dan kaldırma kararı aldı. Konsol devi kararının arkasındaki sebebi hala açıklamadı. Ancak CDPR, platform sahipleriyle anlaşmadan oyunculara geri ödeme seçeneği önermiş ve Sony’nin destek ekibini, yanlış yönlendirilen topluluğun hedefine yerleştirmişti. Sony sonunda oyunu iade almayı kabul etse de, PlayStation mağazasından kaldırdı. Cyberpunk 2077’nin mağazaya ne zaman döneceği henüz bilinmiyor.

CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 piyasaya sürülmeden önce oyunun PS4 ve Xbox One’da şaşırtıcı derecede iyi çalıştığını belirtmişti. Yatırımcılar, stüdyonun kasıtlı olarak yanlış beyanlar verdiğini ve kendilerini zarara uğrattığını öne sürüyor. Bazı analistler, oyundaki hataların değil, CDPR’nin sorunları ele alma yönteminin sorun olduğunu belirterek, itibar kaybeden stüdyoyu daha tecrübeli bir şirketin satın alabileceğini iddia ediyor.