Atari modern konsol ve PC oyunlarına yönelmeyi planlıyor

Atari, modern çağı yakalayan konsol ve PC oyunları yapmak amacıyla yeni bir oyun bölümü kurduğunu duyurdu. Şirket yaptığı basın açıklamasında, klasik Atari markasını anlamlı bir tek oyunculu hikaye, kooperatif/çok oyunculu ve çevrimiçi oyun ile klasiklerin eğlencesini paylaşacak şekilde yeniden canlandırmak istediğini belirtti.

Yapılan açıklamada, “Atari’nin Blockchain Bölümü‘ne dahil olmayan tüm varlıkları içerecek olan Oyun Bölümü, oyunlara ve özellikle retro oyunların genişleyen pazarına odaklanacak. Atari, finansal olarak artan uzun vadeli büyümeye ve sürdürülebilir nakit akışına öncelik verecek. Bunu yapmak için Atari, Oyun Bölümü için üç temel hedefe odaklanacak: Oyun, VCS ve Lisanslama.” ifadelerine yer verildi.

Şirket, yukarıdakilere ek olarak oynaması ücretsiz mobil oyunlar geliştirmeye devam edecek. Yakın zamanda yönetim kurulu başkanı Wade J. Rosen’in icra kurulu başkanı (CEO) rolüne adım atması önemli bir liderlik değişikliği olmuştu. Görevinden ayrılan CEO Fred Chesnais, göreve ilk adım attığında borç yüklü bir miras devralmıştı. Ancak ayrılmadan önce borcu ortadan kaldırarak başarılı bir yönetim süreci geçirdi.

Atari VCS konsolu ile sektörde rekabete girmeyi hedefliyor

Atari VCS konsolu

Fred Chesnais, Atari’yi Blockchain, VCS ve Atari Otelleri gibi teknolojik pazarlara itecek öngörüye sahipti. Onun sayesinde şirket yedi yıldır en yüksek değerinde. Şirket bundan sonrasında modern konsollara ve donanımlara yönelik adımlar atarak, gittikçe büyüyen oyun sektöründen pay almaya çalışacak. Eğer günümüzdeki dev oyun şirketlerine ayak uydurabilirse gelirlerini katlayabilir.

Indiegogo üzerinden fonlanan Atari VCS konsolu, destekçilerine gönderilmeye başladı. Retro esintili yeni konsol, 2021 İlkbaharında satışa sunulacak. Şirket, konsolu üçüncü parti ve özel birinci parti içerikler ile destekleyeceğini belirtti. Ayrıca geliştiricilere Atari 2600’den başlayarak; modern çağda retro oyun içeriği oluşturmayı, paylaşmayı ve oynamayı kolaylaştırmak amacıyla kendi klasik oyunlarını tasarlama imkanı verecek araçlar yayınlayacağını da söyledi.

Son olarak Atari’nin markalarını oteller ve kumarhaneler gibi hem oyun hem de oyun dışı alanlarda lisanslamaya devam edeceği açıklandı. Son zamanlarda şirket, ilişkili markalarını NFT’lerde kullanılmak üzere lisansladı.

yorum Yap