Astro C40 TR: PS4 kontrol cihazında gelinen son nokta

Microsoft 2015 yılında, Xbox One kontrol cihazının üst düzey bir versiyonu olan Elite’i tanıtmıştı. Fiyatı standart kontrol cihazının neredeyse 2 katından fazla olmasına rağmen oldukça popülerdi. Sony aradan 4 yıl geçmesine rağmen PlayStation 4 konsolu için benzer bir kontrol cihazı sunmamıştı. Bunun yerine parti donanım şirketleri bu boşluğu karmaşık seçeneklerle doldurdu. Ancak sonunda oldukça iddialı ve resmi lisanslı bir ürünle karşımızda: Astro C40 TR.

Astro C40 TR, Sony’nin DualShock 4 kontrol cihazına en iyi alternatif denebilir. Ancak yeni kontrol cihazı astronomik bir fiyatla geliyor.

Astro C40 TR 199,99 dolardan satışa sunulacak ve bu parayla dört DualShock 4 kontrol cihazı satın alabilirsiniz. Kontrol cihazının fiyatı çok yüksek olsa da, özellikle nişancı oyunları seviyorsanız ve PS4 ve PC’de sürekli olarak oynamayı seviyorsanız kesinlikle düşünülebilir. Bir de harcayacak çok paranız varsa. Cihaza teknik olarak bir bakalım:

Standart kontrol cihazlarından çok daha fazlası

Üst seviye kontrol cihazı pazarına uzak olanlar altın kaplama olup olmadığını merak edeceklerdir. Aslına bakılırsa biz bile düşündük. Ancak asıl cevap: Rekabetçi avantajı. Çoğu rekabetçi kontrol cihazında oyuncuların parmaklarını her zaman analog çubuklarda ve tetikleyicilerde tutmasına izin veren “arka tetikler” bulunur.

Diyelim ki silahınızı yeniden yüklemek için ön taraftaki bir düğmeye basmanız gerekiyor. Baş parmağınızın sağ analog çubuktan o düğmeye doğru hareket ettiği zaman rakibin sizi öldürebileceği anı hazırlayabilir. Analog çubuklarla sürekli temas halinde kalmak tümüyle kusursuz bir deneyim sunarken karmaşık hareketlerin yanı sıra ve kusursuz bir hedefleme anlamına gelir. Astro C40 TR özellikle Call of Duty: Black Ops Blackout ya da Apex Legends gibi hızlı tempolu nişancılar için önemli bir fark yaratabilir.

Astro C40 TR’de rakiplerinden daha az arka tuş var. Daha fazlasına ihtiyaç duyabilen profesyonel oyuncular için bile 2 tane yer alıyor. C40’taki arka tetikler hakkındaki önemli nokta kontrol cihazının gövdesine yerleştirilmiş olmaları. Scuf Vantage veya Xbox One Elite kontrol cihazlarındaki gibi çıkarılabilir pedallara benzemiyorlar. Tasarımla tam olarak bütünleşmiş görünüyorlar ve orta parmaklarınızın kontrol cihazının arkasına düştüğü noktalara denk geliyorlar.

Astro C40 TR oldukça sağlam bir görünüme sahip ve yüksek tempolu tuş aşındıran oyunlara dayanabilecek gibi görünüyor. Ayrıca 310 gram ağırlığında ve standart bir Dualshock 4’ün 214 gram olduğu düşünülürse çok da hafif olduğu söylenemez. Yüksek fiyatı da göz önüne alındığında, Astro C40 TR’nin yıllar boyu götürebilecek kontrol cihazı olması gerekiyor.

Erişilebilirlik ve derin kişiselleştirme

Çoğu rakip kontrol cihazı birkaç ekstra düğme ve programlanabilirlik sunarken, Astro C40 TR geniş kişiselleştirme seviyeleri sunuyor. En göze çarpan özelliklerinden biri analog çubuklarıyla d-pad’in (yön düğmeleri) yerlerini değiştirebilme avantajı. Elinizin boyutuna bağlı olarak, Xbox One düzeninde veya DualShock 4 tarzı analog tercih edebilirsiniz. Daha rahat bir pozisyonda oynamak için kesinlikle tercih edilebilir bir değişiklik.

Astro C40 TR kontrol cihazı kişiselleştirme

Yer değiştirme işlemi mini tornavida kullanmayı gerektiriyor (kutuya dahil). Daha önce hiç kontrol cihazı açmadıysanız gözünüzü korkutabilir, ancak Astro C40 TR ile çocuk oyuncağı. Öncelikle yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi çıkarılabilir bir ön plaka var. Plakanın çıkmasıyla bileşenlerin tümü manyetik yuvalara takılarak saniyeler içinde değiştirilebiliyor.

Aynı şekilde kontrol cihazı yazılım kişiselleştirmesi de sunuyor. Astro C40 TR’nin bilgisayar yazılımını kullanarak tuşları kısa süre içinde istediğiniz yere atayabilirsiniz. Ayarların tümü cihaza yerel olarak kaydediliyor ve nerede olursanız olun aynı düzenle oynayabileceğiniz anlamına geliyor. Bu noktada en büyük eksiklik dokunmatik ekran tuşunun yeniden programlanmasına izin verilmemesi. PlayStation 4’te dokunmatik normal işlevinde varsayılan olarak çalışırken, PC’de işlevsiz kalıyor. Çok büyük bir eksiklik olmasa da, böylesine çok işlevli bir kontrol cihazında olmaması hayal kırıklığı.

Astro C40 TR PC yazılımı

Bir diğer dezavantaj: Astro C40 TR kablosuz ve kablolu modlara sahip, ancak kontrol cihazındaki kablolu bağlantı noktası bunu sınırlıyor. Kontrol cihazının içerdiği mikro USB kablosu gayet iyi uysa da, evde kullandığınız diğer kablolarla uyumu o kadar da iyi değil. USB bağlantı noktası için yer alan yuva donanımın korunması için var ve bu sıkıntılı bir durum.

Yine de Astro C40 TR kontrol cihazı genel tasarımı ve işlevselliğiyle oldukça kullanışlı bir model. Şimdiye kadar kullandığınız en iyi oyun donanım parçalarından biri olmaya aday ve yeni bir üst seviye standardı belirliyor. Aslına bakılırsa Astro C40 TR’ın bu noktada tek büyük sorunu 200 dolarlık fiyat etiketi ve cihazı özellikle ülkemizde cep yakan bir noktaya taşıyor…

yorum Yap