Astro Bot Rescue Mission’ın çok oyunculu modu neden iptal edildi?

Astro Bot Rescue Mission‘ın PlayStation VR’daki en başarılı oyunlardan biri olduğu açık. Bununla birlikte SIE Japan Studio kısa süre oyundan çıkardığı içerikleri paylaştı. Geliştiricilerin kafasında şüpheli kararlar olmasına rağmen seviyeler, düşmanlar ve hatta 4 kişilik çok oyunculu mod gibi kesilmiş içerikler biraz şaşırtıyor.

Team Asobi diğer oyunları gibi Astro Bot Rescue Mission’ı aslında çok oyunculu olarak düşünüyordu. Astro Bot VR olarak tasarlanırken diğer üç oyuncunun da katılmasını sağlamak için bir TV modu geliştirildi. Bu mod 4 kişilik grubun görevleri birlikte oynamasını sağlıyordu ve aslında ekip aslında bunu başardı da.

Ancak ne yazık ki Astro Bot Rescue Mission’ın çok oyunculu modu, tek oyunculu eğlenceyi olumsuz etkiledi. Aslında ekip istemeden de olsa çok oyunculu modu tek oyunculu oyuna göre öncelik haline getirmişti. Dolayısıyla seviyeleri tek başına oynayanlar için yeterince ilgi çekici yapamadılar. Oyundaki seviyelerin aynı anda 4 oyuncuyu hesaba katması gerektiğinden, seviyeler tek başına oynayan oyuncular için büyük ve boş gelecekti.

Team Asobi bu nedenle 9 ay süren gelişme sürecinin ardından çok oyunculu çalışmalarından vazgeçmek zorunda kaldı. Diğer yandan verilen karar ekibin seviye tasarımcılarının yaratıcılığını ortaya çıkarmasını ve Astro Bot Rescue Mission’ı VR’dan tam olarak yararlanan bir oyun haline getirmesini sağladı. Sonunda geliştiriciler tek oyunculu oyunu mümkün olduğunca en iyi hale getirmeye odaklandı ve çok oyunculu oyunu tamamen kesmeye karar verdi.

Sonuç olarak zorlu bir karar, doğru bir karara dönüştü. Astro Bot Rescue Mission başarılı satışlar yapmasının yanı sıra lansman sonrasında olumlu yorumlar aldı. Çok oyunculu modun kaldırılması üzücü olsa da, kim bilir belki de PS VR‘ın sevimli robotu gelecekte çok oyunculu moduna kavuşabilir.

Kaynak: PlayStation Blog

yorum Yap