Assassin’s Creed Valhalla’nın erişilebilirlik özellikleri detaylandırıldı

Assassin’s Creed Valhalla önümüzdeki ay oyuncularla buluşacak. Ubisoft Viking suikastçısı rolünde oynayacağımız yeni maceranın bazı erişilebilirlik özelliklerini tanıttı. Valhalla birçok temel oynanış özelliğinin yanı sıra oyuncular için hem kullanılabilirliği hem de erişilebilirliği iyileştiren yeni seçeneklere sahip.

Başlangıçtan itibaren sorunsuz bir deneyim sağlamak için oyunu ilk kez başlattığınızda bir dizi temel seçenek sunulacak. Assassin’s Creed Valhalla klavye ve farenin yanı sıra kontrol cihazları ile oynanabilecek. Oyun kolları için çubukları ve titreşim yoğunluğunu değiştirme gibi seçenekler olacak. Oyuncular ayrıca etkileşim bekleme sürelerinin uzunluğunu ayarlayabilecek.

Assassin’s Creed Valhalla oyunculara kapsamlı erişilebilirlik seçenekleri sunacak

Assassin's Creed Valhalla

Ekranda beliren tuş karakterlerine doğru sıra ve zamanlamayla basmanızı isteyecek olan anlarda (Quick Time Event) bir kerelik basma, basılı tutma veya tekrarlı basma arasında seçim yapmanıza izin verilecek. Ayrıca oyuncular yay kullandıklarında üç seviyede nişan alma yardımı alabilecek.

Ekran titremesi de devre dışı bırakılabilecek ve oyuncular farklı alanlarda farklı zorluk seviyelerinde oynayabilecek. Savaş zorluğu 4 , gizlilik 3 ve keşif 3 zorluk ayarından oluşacak. Oyuncular ayrıca hedefin seviyesi ne olursa olsun başarılı bir suikast sağlayacak “Garantili Suikast” seçeneğini etkinleştirmeyi seçebilecek. Odin’in Görüşü, önceki iki Assassin’s Creed oyunundaki tarama yeteneğine benzer şekilde çalışacak. Ancak Valhalla’da oyuncular altyazıları açarak daha fazla görsel ipucu alabilecek.

Yine önceki oyunlarda olduğu gibi, oyuncular bir kuşu kontrol ederek bölgeleri izleyebilecek ve düşman bölgelerini işaretleyebilecek. Gösterge Paneli (HUD) menü yazı tipleri, simgeler, gösterilen HUD öğeleri ve arka planlarıyla birlikte ayarlanabilecek. Renk körü modunun yanı sıra menü okuma hızını ve sesini ayarlama seçenekleri de olacak.

Görme engeli oyuncular için sesli bildirimler olacak

Altyazılar, 3 adet boyut ve konuşanın ismini gösterme seçeneğiyle kullanılabilecek. Oyun içi sesler için görsel bildirimler veren kapalı altyazılar da olacak. Normal ses ayarlarının yanı sıra diyalog sesini güçlendiren bir ayar da yer alacak. Görme engelli oyunculara yardımcı olan bir diğer özellik de karakterin engele takıldığını gösteren ping’ler olacak.

Son olarak oyuncuların menülerde gezinme şekli de değişecek. Menüler arasında gezinmek için Origins ve Odyssey’de oyuncuların bir kontrol cihazı kullanırken bile imleç kontrol etmesi gerekiyordu. Artık oyuncular isterlerse serbest imleci kullanabilecek ancak doğrudan menü öğeleri arasında geçiş yapmayı sağlayan “Odaklanma” modu da var. Erişilebilirlikle ilgili tüm detaylara Ubisoft’un resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Assassin’s Creed Valhalla 10 Kasım 2020’de PS4, PC, Xbox One, Xbox Series X/S için piyasaya sürülecek. Kısa süre sonra PlayStation 5 sürümü de gelecek. PlayStation 4 ve Xbox One oyuncuları yeni nesil sürümlere ücretsiz yükseltme yapabilecek.

yorum Yap