Apple Yeni MacBook Pro Modelleri Tanıtıldı

Apple , yaklaşmakta olan MacBook Pro ve Mac Mini‘nin önemli bir parçası olacak olan yeni M2 Pro ve M2 Max SoC’lerini resmen tanıttı. Bu yeni çipler  Cupertino merkezli şirketin sürekli geliştirilen serisinin son modeli olduğu biliniyor. Bunun ardından Apple bu yeni çiplerle donatılmış Yeni MacBook Pro Modelleri kullanıcılara sunuldu.

Apple Yeni MacBook Pro Modelleri Kullanıcılara Tanıtıldı

2020 MacBook Air için yeni bir deviri açmıştı. Orijinal M1 çipinin piyasaya sürülmesi Apple’ın sistemlerini çalıştırmak için IBM PowerPC güvendiği 2006 yılından bu yana dizüstü bilgisayarlarında ve iMac’lerinde Intel işlemcileri kullanmaktan vazgeçmesine sebep oldu.  Öte yandan Apple A15 çipi ile çalışan yeni iPhone 14 gibi iPhone ve iPad modellerinde çok uzun süredir kendi çipini kullanıyor. Apple bilgisayar konusunda da aynı adımı 2020’de atmıştı ve bu şekilde devam ediyor.

Yeni Apple MacBook Pro serisi, Mac Mini ile birlikte sipariş edilebilecek. Ancak siparişler 4 Ocak 2023’te gönderilmeye başlanacak.  Yeni Mac Mini’nin fiyatı, temel M2 çiple birlikte 599 dolardan, M2 Pro sürümü ise 1299 dolardan başlayacağı düşünülüyor. MacBook Pro’ya gelecek olursak bilgisayarın fiyatının M2 Pro sürümünün 1999 dolardan, 16 inç M2 Max sürümünün ise 3499 dolardan başlayacağı düşünüyor. Ne yazık ki bu modellerin henüz Türkiye fiyatı açıklanmadı. Bu gelişmeler 2023 Sonbaharında çıkacağı söylenen Apple VR başlığının habercisi olabilir.

Umarız ki modellerin Türkiye fiyatı alınabilecek düzeyde olur ve bu modellere erişebiliriz. Son olarak Apple’ın çıkardığı bu yeni çiplerin eskisine göre yüzde 40 daha iyi bir performansa sahip olduğu düşünülüyor.

yorum Yap