2022’de Tesla’yı Geride Bırakan 4 Futuristik Elektrikli Araç Tasarımı

CES 2023 ve sonrasında otomotiv üreticileri, izleyicilerini şaşırtmak için yeni elektrikli araç modelleri ve konseptleri piyasaya sürmeye çalışıyorlar. Uzun zamandır elektrikli araç alanında etkili olan Tesla, son zamanlarda piyasaya sürülen ve konsept olarak sunulan elektrikli araç modelleri arasında tasarımlar açısından geride görünüyor. İşte karşınızda futuristik tasarımlara sahip elektrikli araç modelleri.

1. BMW i Vision Dee

BMW, benzersiz tasarımlara alışkın bir marka olmasına rağmen, CES 2023’te açıklanan i Vision Dee ile bunu bir başka seviyeye taşıyor. i Vision Dee’nin ana çekiciliği renkli e-ink panelleri olsa da, diğer özellikleri -özellikle iç mekanı- onu bir sonraki seviyeye taşıyor. Günümüzde elektrikli araçlarda sıklıkla görülen büyük ekranlar yerine i Vision Dee, aydınlatmalı, dokunmatik etkileşimli kullanıcı arayüzü elemanlarına sahip minimal bir iç mekana sahip. Ayrıca, sürüş deneyimi için camda bir HUD ekranı mevcut.

i Vision Dee, seri üretimden çok uzak görünüyor. BMW’nin “dijital mobilite için gelecek vizyonu” için tasarlanmıştır. Bu durum, BMW’nin gelecekteki araçlar için konseptte tanıtılan teknoloji ve özelliklerin bir kısmını kullanabileceğini beklediğimiz anlamına geliyor.

2. Mercedes-Benz Vision EQXX

Mercedes-Benz Vision EQXX, teknik olarak Aralık 2021’de açıklandı ve şirketin elektrikli araç tasarımı ve verimliliğinin olasılıklarını keşfetmek için bir araç platformu olarak hizmet ediyor. Modern elektrikli araç konsept arabalarının çoğu gibi, Vision EQXX bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi görünüyor.

Arabanın önünde elegant ve spor bir görünüm var ancak bu Mercedes-Benz tasarım diline benzemediğini görüyoruz. Arabanın arkasına geçtiğinizde, uzun ve doğrusal fren farları ile buluşuyor. Araba çok havalı ve aerodinamik görünüyor. Mercedes-Benz, 1,000 mil’in üzerinde menzil sağladığını iddia ediyor. Ne yazık ki bu sadece bir prototip ve üretime geçmeyecek. Ancak gelecekteki üretim modelleri için ilham kaynağı olacak.

3. RAM Revolution Concept

Tesla, yıllar önce Cybertruck lansmanı yaptığında hemen hemen hiç rakibi yoktu. Şimdi ise Ford, Hummer ve Rivian gibi markaların bu rekabete girdiğini görebiliyoruz. RAM markası da RAM Revolution Concept ile bu rekabete ortak oluyor. Cybertruck’tan daha ulaşılabilir bir tasarım olduğunu ve futuristik göründüğünü söyleyebiliriz.

RAM, marka kimliğini ve güçlü, dayanıklı estetiğini koruyarak elektrikli araçlara özel düşünülmüş tasarım felsefesini de yakalıyor. Geniş LED ışık çubukları, genişleyen yatak ve işlevsel kilit noktaları gibi harika özellikler uyumlu ve işlevsel bir araç olarak dengeli bir iç mekan sunuyor.

4. Hyundai N Vision 74

Elektrikli araç denildiğinde ya pil-elektrikli araçlar ya da hibrit-elektrikli araçlar düşünürüz. Son zamanlarda kendine bir isim yapan yeni bir teknoloji ise hidrojen yakıtlı hibritlerdir. Teknoloji ve otomotiv uygulamaları hala yeni ve tartışmalı olmasına rağmen, Hyundai’nin N Vision 74 deneysel yarış aracı için tasarladığı şey gerçekten görmeniz gereken bir araç.

N Vision 74 aslında Hyundai’nin 1974 yılındaki Pony Coupe konseptinin modern bir versiyonudur ve modern temiz araç performansını klasik retro tasarımla birleştirmeyi amaçlar. Görsel olarak, N Vision 74 dikkat çekicidir, saldırgan bir ön yüz ve sportif bir görünüme sahip. Retro tema daha da ileriye giderek pixelleştirilmiş kare şeklinde ışıklar ve katı kenarlar ile güçlendirilirken, iç mekan sürücü deneyimine odaklıdır. Tabii ki sürücünün önünde büyük bir LCD mevcut, ancak gerçek bir bilgi/eğlence sisteminin olmaması ortadaki konsol için pratik, dokunmatik buton grubuna yer açıyor.

yorum Yap