Playstation Plus Nedir?

11 1.472

Playstation Plus (PS Plus), Sony’nin konsolları için sunduğu ücretli bir abonelik sistemidir. Playstation 4 Pro, Playstation 4 (PS4), Playstation 3 (PS3) ve Playstation Vita (PS Vita) kullanıcıları, bu hizmetin getirdiği ücretsiz oyun, tema ve simgelerin de içinde bulunduğu ayrıcalıklardan ve ekstra indirimlerden faydalanabilecekler.

ps plus

Ücretsiz Oyunlar

PS Plus üyeleri her ay desteklenen tüm platformlara özel, seçilmiş oyunlara ücretsiz olarak sahip olabiliyorlar. Bu oyunları dilerseniz ücretsiz olarak PS Plus üyeliğiniz devam ettiği sürece sınırsız olarak oynayabiliyorsunuz.

PS Plus free-to-play oyunlar dışında çok oyunculu modda oynayabilmek için zorunlu bir sistemdir. Eğer PS Plus üyeliğinizi iptal ettirirseniz, ya da yenilemezseniz oyuna erişiminiz kesilir ve oynayamayacağınıza dair bir uyarı alırsınız. Aboneliğinizi yenilediğinizde oyunlarınıza tekrar erişebilir, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Aboneliğinizi yenilemezseniz, oynamak için oyunun kutulu versiyonunu ya da PSN Store‘dan online olarak satın almanız gerekecek. Ayrıca yine oyunlarınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Her ay yenilenen ücretsiz oyunlara buradan ulaşabilirsiniz.

Özel İndirimler ve Erişim

Playstation Plus üyesiyseniz, PSN Store’da satılan oyunlara özel indirimlerle sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda belirli oyunların demo ve beta denemelerine erişebilir, böylece oyunları önceden deneme fırsatı yakalarsınız.

Ücretsiz Bulut (Cloud) Alanı

Üyelere sunulan bir diğer ayrıcalık, 10 GB’lık ücretsiz bulut (cloud) depolama alanı. Bu sayede save dosyalarınız asla kaybolmayacak. Oyunlarda uzun uğraşlar sonrası açtığınız karakterler, geçtiğiniz bölümler, temalarınız ve diğer tüm bilgileriniz artık güvende.

Ayrıca arkadaşınızın Playstation 4‘ünde oturum açıp kendi save dosyanızı indirerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ama bu noktada dikkatli olmalısınız, oynadığınız save’i manuel olarak upload etmelisiniz.

Yeni bir Playstation aldığınızda Playstation Network‘te oturum açarak save’lerinize erişip indirebilirsiniz.

Crossplay özelliği ile örneğin elinizdeki oyun PS4 ve PS Vita için uyumlu ise, PS 4 ile oynadığınız oyuna daha sonra PS Vita’dan devam edebilirsiniz.

Playstation Plus Abonelik Ücreti

Playstation Plus’a üye olmak için 1 aylık, 3 aylık ve 12 aylık ödeme planlarından birini seçmelisiniz.

  • 12 Aylık Abonelik Fiyatı: 179,99 TL
  • 3 Aylık abonelik Fiyatı: 74,99 TL
  • 1 Aylık Abonelik Fiyatı: 23,99 TL

Buradan PSN Store resmi sayfasına giderek abone olabilir ya da 14 günlük ücretsiz denemenizi başlatabilirsiniz.