F1 2017 İncelemesi

1 51

Formula 1 son yıllarda durgun bir süreç geçiriyordu. Yeni hibrit çağı, yeni kurallar, değişen lastik karakteristikleriyle birlikte Mercedes’in pistleri domine etmesi motorsporlarının zirvesinde kıvılcımlar yaratmaya başladı. F1 2017 bu yenilenen enerjinin sanal yansıması.

Daha hızlı, daha agresif arabalar, temel şanzıman özellikleri ile daha adrenalin dolu ve zorlu bir sürüş sunuyor. Çok daha geniş bir Kariyer Modu, unutulmaz klasik otomobiller grubu; benzer yarış, Şampiyona ve oyun modları ile F1 2017 beklentilerin üzerinde bir ilerleme kaydetmiş.

Codemasters F1 oyunlarının vazgeçilmezi kariyer modu ile sürücünüzü yaratıp kariyerinize yön veriyorsunuz. Bu 2017de de aynı. Sadece estetik açıdan yeni animasyonlar ve ekip etkileşimleri, pist düzenlemeleri eklenerek daha geniş bir sunum yapılmış. Birkaç yıl içinde Grand Prix atmosferini oturtan oyunun bu değişiklikleri memnun edici.

F1 2017

Yeni yükseltme (upgrade) sistemi geçen senenin diğer adımı gibi. Ekibin ar-ge çalışmasını şase, aerodinamik, güç aktarma/çekiş ve dayanıklılık olmak üzere 4 ana alana yayıyor. Yani puanlarınızı tarzınıza göre kullanabiliyorsunuz. Rakiplerinize göre zayıf alanlarınızı bulup güçlendirerek daha analitik ilerlemelisiniz. Ayrıca F1 2017, serilerde daha şeffaf entry(girdi)’lerle rakip hakkında daha fazla bilgi almanıza, performans karşılaştırmalarına olanak sağlıyor.

Yeni pistler eklenmedi, yani pistlerde aynı izleri çizmeye devam edeceğiz. 4 tanesi GP ve zaman denemelerinde kullanabileceğimiz yeni kısa rotalara sahip. Yollar daha canlı, çimler daha dolgun ve koyu bir yeşil tonda. Çevre, gökyüzü, her şey şimdiye kadar olduğundan daha gerçekçi. Pist dışı da formula 1 atmosferinin önemli parçasıdır ve seri bu konuda hala etkileyici değil. Mesela padoklar.

Her yarıştan önce, yarış stratejinizi optimize edebilir, araçtaki yakıt miktarının yanı sıra pit-stop planınızı seçebilirsiniz. F1 2017’deki yeni uygulamalardan biri, yakıt tasarrufu (kenarlara yaslanmış, geç fren yapıyor, erken vites değiştiriyor) ve daha az yakıtla ağırlığı azaltabiliyorsunuz, ancak yakıt tasarrufu ile birlikte çok turlu yarışlarda tüketimde titiz davranmak gerekiyor.

F1 2017

Zaman denemeleri herhangi bir hava koşulunda modern veya klasik araçlarla liderlik listesinde yarışmanıza olanak verir. Etkinlikler, F1 2017 için yeni bir özellik olup, size bir defalık indirilebilir senaryolar sunup, bittiğinde başka liderlerle karşılaştırarak sunuyor.

Klasik araçların dönüşü de güzel bir özellik ve bu ikonik araçlar artık davet etkinlikleri olarak kariyer modunda yer alıyor. Ayrıca, tam kariyer için yarışacak zamanı olmayanlar için yarış takvimlerinin özet sürümlerini sunan yeni Şampiyonalar (Championships) modunda da bulunuyorlar. Aynı zamanda, takıntılı bir biçimde takılıp takılma motor ve yakıt yönetimine takılmak zorunda değilsiniz. Direkt arcade modunda olduğu gibi yarışlara girebilirsiniz.

Online yarışlar geçmişteki oyunlara göre daha kolay ve şık bir erişime kavuşmuş. Ayrıca arkadaşlarınızla sezon boyu özel mücadeleler yapabileceksiniz.

Oyun için yapılabilecek eleştiriler genel olarak küçük beklentiler. Mesela Instant replay süreleri biraz daha uzun sürebilir. Ve hasar modellemesi daha ayrıntılı olabilirdi. Yarış uzunluğunu seçip lobby’e giriyorsunuz ve başlıyor.

F1 2017 yine bildiğimiz gibi ama daha kapsamlı

F1 yine motor sporları oyunlarını zirvesinde olmaya devam edecek görünüyor. Oyunda çok fazla değişiklik olmamakla beraber, daha çok gelişme yoluna gitmişler. Yani F1 2017 serinin şu ana kadar yapılmış en kapsamlı oyunu diyebiliriz. Dualshock controller ile oynanış olarak oldukça keyifli ve F1 hayranları için alınabilecek yegane yapım.

F1 2017 Special Edition şu anda Playstation Store‘de 209 liralık özel versiyonu ile satılıyor.

İyi Oyunlar!