F1 2016 İncelemesi

0 47

Motor sporlarının en popüleri olan Formula 1‘in yeni oyunu sonunda Playstation 4 içinde çıktı. Formula 1’in resmi yapımcısı olan Codemasters‘ın sürekli geliştirdiği ve oyuncuların asla sıkılmadığı ünlü yarış simülasyon oyunu F1 2016 raflarda ki yerini aldı.

Geçen sezon oyuncuları F1 2015 ile büyük bir hayal kırıklığına uğratan Codemasters, yeni yılda çıkardığı F1 2016 ile ps oyuncularının gönlünü bu sefer kazanmayı başarmış gibi görünüyor. Önceki oyun olan F1 2015’in sevilmeme sebebi bildiğiniz gibi F1 2014’e göre hiçbir yenilik getirmemesiydi. Yarış simülasyonu severler büyük bir tepki göstermiş ve F1 2015 çıkmasına rağmen F1 2014 satışları hiç azalmamış ve Codemasters büyük bir zarara uğramıştı.

F1 2016 gameplay

2016 yılı ile birlikte merakla beklenen F1 2016’da işler geçen sene ki gibi olmadı ve karşımıza gözle görülür bir çok yenilik ile çıktı. F1 2016 eski oyunlarda her sene yaşadığımız karmaşık olmasına karşın bir okadar da eğlenceli bir oynanış sunuyor. Simülasyon olmasına sebebiyle oyun içi oynanış hafifletilmemiş ve gerçek bir F1 pilotu gibi her an tetikte olmanızı gerektiriyor. Oyunun bize asıl süprizi ise bu sene ilk defa Codemasters tarafından bize sunulan F1 2016 kariyer Modu oldu.

F1 2016 Kariyer Modu

Codemasters’ın yayınladığı daha önce ki oyunlarda bulunmayan Kariyer Modu sayesinde derin ve oldukça gerçekçi bir oynanış ile yolumuza devam ediyoruz. Lisanslı takımlarla başlayabileceğimiz gibi 2 adette gerçekte bulunmayan takımların pilotu olabiliyoruz. Bu sayede bir takımı sıfırdan oluşturup şampiyonluğa ulaştırmada güç tamamen parmaklarınızda oluyor.

Kariyer modunda pilotumuzu biz oluşturuyoruz. Yüz tipinden uyruğuna hatta sıralama listesinde yazan kısa isminden kaskına kadar her ayrıntı özelleştirebilir olması büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bir sonra ki adımda ise takımınızı seçiyor ve size sunulan kontratı imzalıyorsunuz. Diğer simulasyon oyunlarında bulunan sıkıcı kontrat işlemleri bu oyunda yer verilmemiş ve herşey görsellerle desteklenmiş bir hayat simulatörü kıvamında. İstediğiniz bir anda bilgisayarınızı açabilir pist detaylarına bakabileceğiniz gibi araç içinde tabletinizden aracınızın ayarlarının en ince noktasına kadar yapabiliyorsunuz.

F1 2016 gameplay

Laptopunuz sadece ayar yapmak için değil, haberleri okuyabilir, mesajlarınıza göz atabilirsiniz. Hatta size gelen yeni kontratlara göz atabilirsiniz. Belki de bu F1 2016’nın en yeni özelliği. Kariyer modunda sadece tek bir takımda bitirmek zorunda değilsiniz. Kendi kurduğunuz takımda başarılı olursanız başka takıma transfer olabilir sezon içi ya da sezon sonunda farklı bir araba, aerodinamik ve ayarlarla yarışabilirsiniz. F1 2016 gerçek bir kariyer deneyimini bize sunan güzel bir yarış simulatörü olmuş.

Yeni Pistler

Oyunda eski serilerde bulunmayan F1 2016 sezonunda yarış takvimine alınan Azerbeycan’ın Bakü Pisti bulunuyor. Teknik ve taktik anlamda pilotu ve aracı zorlayan mükemmel bir pist. Zorlu dönüşler lastikleri eskiten bir pist olmasıyla birlikte grafiklerde gözle görülür derecede artmış.

Oyun grafik konusunda eski serilerin bir hayli üzerine çıkmış. Oyunda kullanınan yeni oyun motoru sayesinde şehrin ve pistin en ince ayrıntısına kadar yer verilmiş. Pist içi ışıklandırmalar ve gölgelendirmeler şimdiye kadar çıkan bütün F1 oyunlarından daha üstün. Ps oyun’u Playstation 4 ile birlikte oynayan oyuncular 1080p çözünürlükte 60 FPS ile eşsiz bir deneyim yaşayabilirler.

f1-2016-img3

Sonuç olarak, Codemasters’ın bu sene büyük bir iş başardığını söyleyebiliriz. F1 2016 bu sene çıkmış en zorlu ve en eğlenceli yarış simülasyon ps oyun‘u olabilir. Sıkı bir F1 hayranıysanız kaçırmamanız gereken bir ps oyun olduğunu içtenlikle belirtmemiz gerekiyor. Saatlerce sıkılmadan oynanabilecek detaylı ve oldukça gerçekçi bir oyun. Ps oyun olarak 2016 yılının tavsiye edebileceğimiz en simulasyon iyi oyunu.