Batman: The Enemy Within Episode 1 – ‘The Enigma’ İncelemesi

0 55

Telltale ile Gotham’ın hep uyumlu olduğunu düşünmüşümdür. Gotham’ın karanlık teması ve Telltale’ın şaşırtıcı yönlendirmeleri ile süprizlerle dolu sonlara ilerliyorduk. Telltale, Batman: The Enemy Within Episode 1 ile yeni sezona yine şiddetli ve hafızalara kazınacak bir oyunla başladı.

Serinin gösterdiği en önemli şeylerden biri; karakterlere korkunç ya da kalıcı hasar bırakan sonlara hazır olmamız gerektiğiydi. Zira oyunu son oynadığımda Lady Arkham’la kozlarını paylaşan Bruce Wayne kulağının bir kısmını kaybetmiş, o sırada orda rehin olan Alfred’in durumu bu yıkıcı savaşın ardından travmatik bir hal almıştı.

Geçtiğimiz sezon Bruce Wayne gerçekleri acı bir şekilde öğrenmişti. Babası Thomas Wayne, Gotham’ın en güçlü ve azılı suçlularından biri olarak gösterilmişti ve kötü eylemlerinin Childeren of Arkham (Arkham’ın Çocukları) adında bir terörist grubun yükselmesine yol açtığı anlatılmıştı. Bu grubun lideri Lady Arkham‘ın güçleri Oswald Cobblepot (Penguen)’a katılarak Bruce Wayne’in hayatını altüst etmeye çalışmışlardı. Sonuç olarak Penguen parmaklıklar ardına, Lady Arkham ölüme gitmişti.

Batman: The Enemy Within Episode 1 – ‘The Enigma’ ve Bulmacacı’nın dönüşü!

Batman: The Enemy Within Episode 1

The Enigma, uzun zamandır Gotham’dan uzak olan The Riddler (Bulmacacı)’yı yeniden bizlere tanıttı. Çoğu Batman serisinde olduğu gibi gösterişli bir ego ve zekaya sahip. Ayrıca son derece merhametsiz. Ucu soru işareti şeklinde bir tırpan taşıyor ve rehineleri işkence kutusuna koyarak parmaklarını bir bir kesiyor. Göz önünde olmadığı zamanlar açıklanmıyor ve açıklanacak gibi de görünmüyor. Ancak hikayenin baş kötüsü olmasına rağmen The Riddler tartışılır şekilde Batman’i pek zorlamıyor diyebilirim.

Bölümün dramatizmi ve gerilimi daha çok John Doe, Amanda Waller, Jim Gordon, Alfred Pennyworth, ve Lucius Fox tarafında. John hakkındaki belirtiler, bu bölümde yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Artık Joker‘in kim olacağını biliyor gibiyiz. Ancak ‘nasıl ve ne zaman’ soruları biraz daha bekleyecek. Bölümde John genel olarak ilk sezonda Arkham’dan kaçmamıza yardımcı olmasından gelecek geri ödemesinin beklentisi içinde.

Bu arada Alfred ilk sezondaki olayların acısını hala yaşarken bu biraz duygusal kararlar almaya itiyor. Gizemli The Agency federal biriminin başındaki Waller hem dost hem de düşmanımız ve onunla verilecek kararlar önemli. Waller ile alınan kilit kararlar Jim Gordon ile ilişkinizde kalıcı etki yaratıyor.

Batman: The Enemy Within Episode 1

Lucius Fox bu bölümün en önemli karakteri diyebilirim. Ayrıca Lucius Fox’un Wayne Enterprises’da çalışmaya başlayan kızı Tiffany ile de karşılaşıyoruz ve ilerki bölümlerde daha çok göreceğimizi düşünüyorum. Fakat Lucius Fox’un yeni sezondaki rolü, The Enigma’da bir çok kilit kararda etkindi..

Bir diğer önemli nokta ise John Doe’nun The Riddler ile olan hesabı. John Doe adeta bölümün kapanışını yaptı ve hikayenin nereye gittiği konusunda küçük bir ipucu verdi. John Doe ile yapılan işbirliği, bu küçük temas Batman’in başını daha epey bir ağrıtacak gibi.

Şunu öngörebilirim ki; yeni sezon Joker’in doğuşuna doğru giden bir hikayeye dönüşebilir!

Telltale Batman serisi her zamanki gibi şaşırtıcı, çarpıcı olaylarla devam ediyor ve bu sebepten yazmak isteyip de spoiler vermemek adına yazamadığım noktaları sizlere bırakıyorum. Serinin takipçisiyseniz oyunu mutlaka oynamanızı tavsiye ederim.

Batman: The Enemy Within Episode 1 – ‘The Enigma’ Playstation Store linkine buradan ulaşabilirsiniz.

İyi Oyunlar!